Ana Sayfa
Duyurular
Fakültemizde Yalova Üniversitesi Rektörlüğüne Atanan Prof. Dr. Suat Cebeci İçin Uğurlama Töreni Düzenlendi
Fakültemizde Yalova Üniversitesi Rektörlüğüne Atanan Prof. Dr. Suat Cebeci İçin Uğurlama Töreni Düzenlendi

Fakültemizde Yalova Üniversitesi Rektörlüğüne Atanan Prof. Dr. Suat Cebeci İçin Uğurlama Töreni Düzenlendi

Fakültemizde Yalova Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Suat Cebeci için uğurlama töreni düzenlendi. Törene Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Bostancı, bölüm başkanları ve öğretim elemanları katıldı 

Törende konuşan Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Bostancı, Prof. Dr. Suat Cebeci’nin daha önce fakültede dekan yardımcısı ve dekanlık görevinde bulunduğunu ayrıca Kırgızistan Manas Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde dekanlık görevi yaptığını belirtti ve bu idarecilik birikimi ile Yalova Üniversitesi rektörlük görevini de başarı ile yapacağına inandığını ifade etti. Prof. Cebeci’nin Fakültelerinden çıkan üçüncü rektör olduğunu söyleyen Prof. Bostancı, önceki yıllarda Fakültelerinde görev yapan hocaların bugün Diyanet işleri Başkanı, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı gibi önemli görevlerde bulunmalarının fakülteleri için gurur vesilesi olduğunu söyledi. Bostancı, Cebeci’ye yeni görevinde muvaffakiyetler dileyerek sözlerini tamamladı.

Felsefe ve Din Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fuat Aydın da, 1997 yılından itibaren uzun yıllar boyunca Cebeci ile beraber görev yaptıklarını belirterek “Felsefe ve Din Bilimleri Bölümümüz için her ne kadar kayıp olsa da hocamızın Yalova Üniversitesi Rektörlüğüne atanması gerek üniversitemiz gerekse fakültemiz için bir kazançtır.” dedi.

Daha sonra konuşan Temel İslam Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hacı Mehmet Günay, uzun yıllar birlikte görev yaptığı Cebeci’nin mevcut deneyimleriyle Yalova Üniversitesi Rektörlüğü görevini en iyi şekilde ifa edeceğine inandığını ifade ederek muvaffakiyetler diledi.

Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Özcan da, Cebeci’yi İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden beri tanıdığını, o zamanlar İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin zor süreçlerden geçtiği dönemler olduğunu belirterek “Bu zorlu dönemlerde Suat Cebeci hocamızın alttan gelen İmam Hatip neslini iyi bir şekilde yönlendirerek az zayiatla bu güç dönemlerin atlatılmasına vesile olduğunu biliyorum.” şeklinde konuştu.

Törende son olarak söz alan Prof. Dr. Suat Cebeci de Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mensubu olmaktan gurur duyduğunu belirterek uzun yıllar beraber görev yaptığı hocalardan helallik istedi.

Program İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı’nın Prof. Dr. Cebeci’ye çiçek takdimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi. 

Prof. Dr. Suat Cebeci törenin ardından görevine başlamak üzere Yalova’ya hareket etti. Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Bostancı ve bir grup öğretim üyemiz de Yalova’ya giderek Yalova Üniversitesi Rektörlüğündeki devir teslim törenine katıldılar.

 

Prof. Dr. Suat Cebeci kimdir?

Prof. Dr. Suat Cebeci, 1953 yılında Bayburt’ta dünyaya geldi. Eğitim hayatına İstanbul’da başladı. İstanbul İmam Hatip Lisesinden ve ardından İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu.

İstanbul’da bir sure Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği yaptıktan sonra Ankara‘da Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünde ve Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığında Eğitim- Öğretim ve Personel Şube Müdürlüğü Görevlerinde bulundu.

Bu görevleri sırasında Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesinde, Din Eğitimi Anabilim Dalında mastır ve doktora yaptı.

1994 yılında Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesine Yrd. Doç. olarak atandı. Harran Üniversitesi’nde İlahiyat Fakültesi Bölüm Başkanlığı, Dekan Yardımcılığı ve Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü görevlerini üstlendi.

1997 yılında Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde göreve başladı. Bu Fakültede Dekan Yardımcılığı, Bölüm Başkanlığı ve 2003-2006 yılları arasında Dekanlık görevlerinde bulundu. Prof. Cebeci ayrıca 2011-2015 yılları arasında Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı görevini yaptı.  

Çeşitli tarihlerde İngiltere, Danimarka, Almanya, İsviçre, Azerbaycan, Kırgızistan, Endonezya ve Tunus’ta din eğitimi ile ilgili bilimsel toplantılara katıldı, alanı ile ilgili araştırma ve incelemelerde bulundu. Din Eğitimi ile ilgili değişik konularda yayınlanmış telif ve tercüme (bir kısmı müşterek) olmak üzere 10’un üzerinde kitabı ve 50’ye yakın bildiri ve makalesi bulunmaktadır.

Prof. Dr. Cebeci, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı olarak görev yapmakta iken 27.3.2018 tarihinde Yalova Üniversitesi Rektörlüğüne atanmıştır.

 

Fotoğraflar